5 tipů, jak prožít Vánoce bez stresu

03.12.2021

Plánujeme si klid a pohodu s blízkými a nakonec nás čeká hlavně stres a shon. Tak nějak vypadají Vánoce u spousty z nás. Pojďme to proto letos udělat jinak a užít si svátky opravdu v klidu. Máme 5 tipů, které vám s tím pomůžou.

1. Nepřehánějte to

Při přípravě na letošní Vánoce se držte rčení "všeho s mírou". Nepotřebujete mít 20 druhů cukroví ani nablýskané nádobí, které je pak celou dobu zavřené ve skříni. Spoustu z těch "maličkostí", kterými se stresujeme, stejně nakonec nikdo neocení.

Nepřehánějte to proto s pečením ani vařením. A připravte jen pár druhů cukroví a jídlo, které se opravdu sní (a u kterého nebudete ještě na Štěpána večer přemýšlet, co s ním).

Platí to i pro úklid. Opravdu se nemusí všechno blýskat. Stačí uklidit tak, jak jste zvyklí (případně jen o chloupek víc).

2. Všechno si naplánujte

I když snížíte nároky na úklid i pečení, stále vás čeká dost práce. Zvlášť když k tomu přičtete shánění dárků a další zdánlivé drobnosti.

Vše si proto předem rozplánujte. Budete mít jasno, kdy se budete věnovat nákupům, kdy pečení a kdy úklidu. A také kolik času strávíte v kuchyni nebo výběrem dárků.

Snadno si tak spočítáte, kolik času vám zůstane na další aktivity. Pevný harmonogram vás navíc donutí čas co nejlépe využít.

3. Zapojte do práce rodinu

Co si budeme povídat - na většinu úkolů je o Vánocích žena sama. Na jejích bedrech leží na ní úklid, pečení a často i výběr dárků pro děti.

Tak co to tentokrát zkusit jinak?

Domluvte se s manželem, že přidá ruce k dílu. A rozdělte si domácí práce tak, aby to oběma co nejvíc vyhovovalo.

A pokud už máte větší děti, zapojte i je. Pomůžou vám třeba s vykrajováním perníčků, pečením a úklidem.

4. Stanovte si rozpočet

Snad každému zabere spoustu času také vybírání dárků. Navíc často přemýšlíme o tom, jestli nám náhodou partner nedaruje něco hodnotnějšího. A jestli tedy k připraveným balíčkům přece jen nepřidat ještě něco navíc.

Stačí si předem stanovit rozpočet a podobným starostem se vyhnete. Nejen že se nebudete trápit "dárky navíc", ale díky pevnému rozpočtu budete mít jednodušší výběr.

Limit přitom nemusí být nijak vysoký. Stačí jen pár set korun. Důležité přece je, že si chcete navzájem udělat radost.

5. Vyhněte se návalům

Jednou z věcí, které na Vánocích snad všichni nesnáší, jsou návaly v obchodech. Zkuste se jim proto vyhnout.

Jak?

Můžete do obchodu vyrazit například brzy ráno, když v něm ještě není tolik lidí. Nebo ještě lépe - nakupte dárky on-line. Ušetříte si tlačenice v nákupních centrech, a navíc můžete nakupovat, kdykoliv máte chvilku času.

Vyberte si třeba v našem e-shopu.