5 tipů, jak si vytvořit nové návyky

04.03.2022

Možná to také znáte. Už několikrát jste se snažili změnit své návyky, abyste byli produktivnější, efektivnější a úspěšnější. Jenže se to pořád nedaří. A vy ztrácíte motivaci. Stačí přitom jen najít správnou cestu a změna bude snadnější, než si myslíte. Podívejte se na 5 tipů, které vám s tím pomůžou.

1. Se změnami to nepřehánějte

Někteří lidé se snaží v cestě za úspěchem překopat prakticky celý život a změnit většinu svých zvyků. Jenže takový postup moc nadějí na úspěch nemá.

Čím víc změn uděláte, tím menší je šance, že je dotáhnete do úspěšného konce. Myslet na všechny nové věci vás totiž stojí spoustu úsilí. A ještě víc úsilí potřebujete, abyste se každý den k novým činnostem opravdu odhodlali.

Brzy tak ztratíte motivaci a dostaví se frustrace.

Místo hromady nových návyků přitom stačí jen jedna změna. Nebo dvě tři drobné, ke kterým se nemusíte příliš odhodlávat.

Díky tomu se k nim snadněji motivujete. A klesá riziko, že nové návyky brzy opustíte.

2. Postupujte pomalu

Chcete vidět pokrok co nejdřív? A proto se novým zvykům plánujete věnovat co nejintenzivněji? Děláte chybu.

Čím vyšší cíle si na začátek stanovíte, tím je pravděpodobnější, že je nesplníte. Nebo že vás cesta k nim bude stát příliš přemáhání. A nakonec ji vzdáte.

Postupujte proto po drobných krůčcích. Například místo toho, abyste za měsíc přečetli 10 rozvojových knih, věnujte každý den 5 minut čtení vzdělávacích článků.

Snadněji si tak zvyknete na každodenní vzdělávání. A postupně mu můžete věnovat víc a víc času.

3. Vše si naplánujte

Abyste na nový zvyk nezapomínali, dobře si naplánujte:

  • své cíle na konkrétní den, týden nebo například měsíc (určitě to s nimi zpočátku nepřehánějte);
  • místo, kde se budete dané činnosti věnovat;
  • a pravidelnou dobu, kdy si na ni najdete prostor.

Vytvoříte si tak rituál, který si lépe zapamatujete. A díky přesnému místu a času se na něj snadněji mentálně připravíte.

4. Sledujte, jak se vám daří

Každému se může stát, že na nový zvyk někdy zapomene. Proto si vytvořte upomínku, která vás na něj upozorní. Může to být například pravidelný úkol v Google kalendáři. Nebo obyčejná poznámka na dveřích lednice.

Hodí se také checklist, ve kterém si evidujete, jak se vám daří dané předsevzetí plnit. Pomůže vás motivovat, abyste svůj nový zvyk dodržovali.

5. Odměňte se

Motivace je v lidském životě zásadní. A samozřejmě to platí i pro vytvoření nových zvyků.

Nestačí přitom zdaleka jen dlouhodobá motivace - tedy cíl, ke kterému vás má nový návyk dovést. Důležitá je i ta okamžitá.

Proto si dopřejte odměnu pokaždé, když danou činnost dokončíte. Ať už je to přečtení vzdělávacího článku nebo například oslovení potenciálního nového zákazníka.

A čím se odměnit? Záleží to na vás a na tom, co máte rádi. Může to být dobré jídlo, oblíbený seriál nebo například nová knížka.

Jak si zvyky udržet?

I když vytvoření nových zvyků není jednoduché, s pomocí našich tipů k nim budete mnohem blíž. Pak už si je stačí "jen" udržet.

Ani to ale nebývá lehké. A snadno se může stát, že časem polevíte.

Kdykoliv se vám to stane, vzpomeňte si, jak jste své návyky budovali. A zkuste si například zase dopřát pravidelnou odměnu, vytáhnout checklist nebo jen trochu zvolnit.

Uvidíte, že se vám to vyplatí.