8 příznaků nedostatku vitamínu C

04.08.2023

Posiluje imunitu, snižuje únavu, zlepšuje náladu. To jsou jen některé věci, které dokáže vitamín C. Jeho nedostatek naopak přináší řadu zdravotních potíží. Podívejte se s námi na 8 nejvýraznějších.

Že potřebujeme hodně vitamínu C, nám vysvětlovali už rodiče. Jenže málokdy nám prozradili, co všechno ovlivňuje. Řada lidí proto příznaky nedostatku vitamínu C nerozezná.

Projevují se přitom například na našich vlasech, zubech nebo energii.

1. Zvýšená únava

Máte pocit, že jste každou chvíli unavení? A že k tomu nemáte moc důvodů?

Na vině může být nedostatek vitamínu C.

Právě vitamín C únavu významně snižuje. I proto je dobré užívat ho například po prodělané nemoci. Pomůže vám posílit zdraví, doplnit potřebné látky a dodat tělu energii.

2. Bolest kloubů

Nedostatek vitamínu C se projevuje také oslabením cév. A to má řadu důsledků. Jedním z nich je i bolest kloubů a jejich otékání.

Je to způsobené tím, že cévy snadněji prasknou. To vede ke krvácení do kloubů. A tím pádem i k tomu, že bolí a otékají.

3. Častá tvorba modřin

S předchozím bodem souvisí i větší náchylnost k tvorbě modřin. Oslabené cévy totiž prasknou i při poměrně mírných nárazech – a proto se častěji tvoří modřiny.

4. Pomalé hojení

Dalším problémem je, že prakticky jakékoliv poranění se hojí jen pomalu. Tělu totiž chybí potřebné látky, které by regeneraci urychlily.

Je to způsobené tím, že vitamín C je zásadní pro tvorbu kolagenu. A kolagen je hlavní složkou pojivové tkáně.

Pokud tedy nemáte dostatek vitamínu C, tvorba kolagenu trvá delší dobu.

5. Větší náchylnost k infekcím

Také v případě, že jste každou chvíli nemocní, může být problém v nedostatku vitamínu C. Jedním z jeho projevů je náchylnost k infekcím. Zejména k infekcím dýchacích cest.

Proto se při různých virózách doporučuje doplňovat vitamín C.

6. Oslabená imunita

Nedostatek vitamínu C se projevuje i celkovým oslabením imunity. Je totiž prokázané, že vitamín C posiluje například protinádorovou obranyschopnost nebo odolnost vůči alergiím.

Pomůže vám tak předcházet i těm nejvážnějším onemocněním.

7. Vypadávání zubů

S vypadáváním zubů a krvácením z dásní se často setkávali už středověcí námořníci. Na vině byly kurděje – tedy nemoc způsobená nedostatkem vitamínu C.

V současnosti se u nás s kurdějemi naštěstí téměř nesetkáte. Stále ale platí, že problémy se zuby a dásněmi můžou být způsobené nízkým příjmem vitamínu C. A tedy křehčími cévami a nižší tvorbou kolagenu.

Kvůli tomu zubní lůžko ztrácí svou pevnost. A to vede k viklání zubů a jejich vypadávání.

8. Suché a zničené vlasy

Posledním z příznaků, o kterém se zmíníme, jsou suché a lámavé vlasy. Vitamín C je posiluje, zabraňuje jejich poškození i vypadávání a stimuluje jejich růst.

Stejně důležitý je také pro nehty a pro kůži, kterým pomáhá získat dostatek kolagenu.

Problémem je stres, kouření i věk

Výhodou je, že v našich končinách se s výrazným nedostatkem vitamínu C běžně nesetkáte. V mírnější podobě však může potkat řadu z nás. Přispívá k němu:

  • kouření,
  • alkohol,
  • velká fyzická zátěž,
  • stres,
  • těhotenství a kojení,
  • nezdravá strava,
  • některé léky,
  • infekční onemocnění
  • a svou roli hraje také vyšší věk.

Proto se v těchto případech vyplatí dodat tělu vitamín C pomocí doplňků stravy. Předejdete tím řadě zdravotních komplikací.

Stačí sáhnout po Aku4 complex. Najdete v něm nejen vitamín C, ale také minerály a stopové prvky. Dáte tak svému tělu řadu prospěšných látek najednou. Vyzkoušejte ho i vy!


Chci doplnit vitamín C

Aku4 complex s obsahem vitamínu C, selenu a zinku je nejlepší volbou pro každý den v roce! Ideální poměr a vyváženost obsažených látek činí z Aku4 complex unikátní přírodní doplněk stravy.