Jak na jarní detox? Upravte jídelníček a omezte stres

09.04.2021

Víc slunečních paprsků, energie a dobré nálady. To všechno s sebou přináší jaro. A často také chuť udělat výraznou čáru za zimou plnou tučných jídel a jarní očistou nabudit tělo i mysl. Správný jarní detox totiž organismu umožní, aby si odpočinul od shonu a škodlivin. Podívejte se, jak na něj.

Spojení jarní detox má spousta lidí spojené s pitím hektolitrů "očistných" nápojů. Jenže tak to ve skutečnosti nefunguje.

Podobné postupy vám můžou spíš ublížit a připravit vaše tělo o potřebné živiny. Dopřejte si vitamíny a vlákninu. Jak tedy na jarní detox, abyste svému tělu opravdu prospěli? Jedním slovem: zlehka.

Nic se totiž nemá přehánět a platí to i pro úpravu jídelníčku, která s "pročištěním organismu" souvisí.

Protože ve skutečnosti žádné jídlo ani pití váš organismus nevyčistí. Detoxikuje se sám a nepřetržitě. Díky orgánům jako jsou například játra nebo ledviny.

Úlohou jarního detoxu tedy je, abychom tělo zbytečně nezatěžovali. A dali mu co nejlepší podmínky proto, aby se náš organismus dostal do pohody.

V praxi to znamená zejména:

  • omezit tučná a těžce stravitelná jídla,
  • vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou sladkosti, instantní jídla nebo slazené nápoje,
  • jíst dostatek ovoce a zeleniny,
  • hodně pít,
  • mít dostatečný příjem vlákniny,
  • nezapomínat na pohyb
  • a dopřát si dostatek spánku.

To všechno nám pomůže organismus nastartovat.

Pijte hlavně vodu

Jak už jsme ale zmínili, nic se nesmí přehánět. I když se vyplatí zvýšit dávky ovoce a zeleniny, pokud nebudete celý týden jíst nic jiného, svému organismu spíš ublížíte. Myslete na to, že potřebuje vyváženou stravu.

Například pro správnou funkci jater jsou důležité aminokyseliny z bílkovin. A těch je většinou víc v živočišných produktech.

Nepřehánějte to ani s pitím ovocných džusů. Obsahují totiž spoustu fruktózy - tedy ovocného cukru. Ve velkém množství tak můžou zbytečně zatěžovat organismus.

Lepší je obyčejná voda, do které si například vymačkáte citron. Doplnit ji můžete třeba kvalitním zeleným čajem, který je bohatý na antioxidanty.

Televizi nahraďte pohybem 

Opravdu poctivý jarní detox neznamená jen změnu jídelníčku. Je to také výborná příležitost k úpravě životního stylu.

I zdánlivé maličkosti vám totiž pomůžou snížit množství stresu. Ten přináší nejen zažívací potíže nebo bolesti hlavy, ale hlavně může přerůst v chronický stres. A odtud je už jen krůček k depresím, cukrovce nebo například rakovině.

Je jasné, že ne vždy se mu můžete vyhnout. Rozhodně ale můžete toto riziko snížit. Například tím, že si alespoň na pár dní odpustíte sledování zpráv nebo čtení internetových diskuzí.

A pomůže také pohyb, při kterém se vyplavují hormony štěstí - endorfiny. Nebo třeba vydatný spánek.

Doplňte potřebné látky s Akunou

Samozřejmě byste při jarní (i jakékoliv jiné) očistě neměli zapomínat ani na doplňky stravy. Doplníte tak do organismu právě ty živiny, kterých máte nedostatek.

V Akuně proto máme speciální kategorii potravinových doplňků, které vám pomůžou při detoxikaci organismu. Najdete mezi nimi například:

  • AkuCleanse - nápoj, který pomáhá správné funkci ledvin díky extraktům z ostropestřce mariánského, smetánky lékařské nebo lopuchu většího.
  • AkuWM Green Tea - tonikum s extraktem z kvalitního zeleného čaje a garcinie kambodžské.
  • Alveo - nápoj s extraktem z 26 bylin.

Získáte tak spoustu potřebných látek, aniž byste museli jíst kilogramy ovoce, zeleniny či bylin. A jarní detox bude příjemnější.


Chci jarní detox!

ALVEO vlajková loď - ideální kombinace účinných aktivních látek rostlinného původu ve směsi extraktů z 26 rostlin s příchutí hroznové šťávy.

AkuWM Green Tea je tonikum, obsahuje dvě stěžejní látky, extrakty ze zeleného čaje a garcinie kambodžské.

Unikátní kombinace rostlinných látek, která přispívá k přirozené obranyschopnosti a odolnosti organismu.