Jak na podzim posílit imunitu? Nezapomínejte na vitamín B

10.09.2021

Tento konec léta zdá se mi poněkud nešťastným. Tak bychom mohli parafrázovat slova Vladislava Vančury z románu Rozmarné léto. Už v srpnu totiž počasí ukázalo, že podzim je tady. A že se na něj musíme důkladně připravit. Ideálně s pořádnou dávkou vitamínů, která nás ochrání před různými virózami.

Vitamíny jsou jedním ze základních prvků, které nás chrání před chřipkou a podobnými nemocemi. Posilují naši obranyschopnost a tělo si díky nim dokáže s virovým útokem snáze poradit.

Spolu s nimi je důležité také:

  • otužování,
  • dostatek pohybu,
  • odpočinek
  • nebo správné stravování.

Vyvážený jídelníček přitom s vitamíny úzce souvisí. Nesmí v něm totiž chybět ovoce, zelenina nebo kvalitní maso - tedy potraviny bohaté právě na vitamíny a minerály.

Základ imunity: vitamíny C a D

Asi všichni víme, že na podzim potřebujeme hlavně dostatek vitamínu C. Řada z nás se proto s příchodem sychravých dní vrhne na citrusy, jablka a další ovoce.

Často nám přitom stačí jen jeden pomeranč a doplníme dávku vitamínu C potřebnou na celý den. Posílíme tak svou imunitu, snížíme únavu a uděláme něco pro svou kůži, kosti nebo svaly.

V posledních měsících se hodně mluví také o vitamínu D. Je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Hlavně ale posiluje imunitní systém a pomáhá tak bojovat proti virovým (a dalším) nemocem.

Přes léto ho máme dostatek ze slunečního záření, jenže na podzim sluníčka ubývá. A proto bychom měli vitamín D doplňovat. Najdete ho například v rybím tuku, ve vejcích nebo v našem nápoji ONYX PLUS Flexi.

Recept proti podzimní únavě: vitamín B

Jenže vitamíny C a D na všechno nestačí. Důležitý je také vitamín B, a to celá skupina těchto vitamínů - od B1 po B12.

Právě na tyto vitamíny ale při prevenci často zapomínáme.

A to je chyba. Vitamín B totiž dokáže snižovat únavu, což bývá v boji proti podzimním virózám zásadní.

Každý z vitamínů skupiny B nám přitom pomáhá trochu jinak:

Vitamín B1 (thiamin)

Je důležitý pro štěpení cukrů a pomáhá se správnou činností nervové i srdeční soustavy. V těle se neukládá, a proto ho musíme průběžně doplňovat.

Vitamín B2 (riboflavin)

Také tento vitamín přispívá k normální činnosti našeho metabolismu. Navíc pomáhá snížit únavu a je důležitý pro zdravou kůži, oči nebo pro správnou funkci srdce. A pokud zrovna užíváte antibiotika, máte cukrovku nebo například onemocnění štítné žlázy, potřebujete vitamín B2 víc než jindy.

Vitamín B3 (niacin)

Podobně jako vitamín B2 pomáhá snižovat únavu, udržovat zdravé sliznice i pokožku a přispívá ke správnému fungování metabolismu.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová)

Pomáhá zlepšovat kvalitu kůže, vlasů i nehtů. A také přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.

Vitamín B6 (pyridoxin)

Pomáhá vyrovnávat hormonální aktivitu, je proto důležitý například pro ženy, které berou hormonální antikoncepci. Kromě toho snižuje únavu a přispívá ke správnému fungování naší obranyschopnosti.

Vitamín B7 (biotin)

Je důležitý pro zdravé vlasy, pokožku i sliznice a také pro správné fungování metabolismu.

Vitamín B9 (kyselina listová)

Pomáhá krvetvorbě a správné funkci nervové soustavy. Zároveň je důležitý pro zdravý vývoj plodu. Proto ho potřebují doplňovat zejména těhotné ženy a také ty, které těhotenství plánují.

Vitamín B12 (kobalamin)

Podílí se na dělení buněk, tvorbě červených krvinek nebo například na správné funkci imunitního systému. A stejně jako další vitamíny skupiny B pomáhá snižovat únavu a vyčerpání.

Doplňujte všechny vitamíny najednou

Vitamíny skupiny B mají jen jednu chybu - jsou rozpustné ve vodě. Naše tělo je tím pádem snadno vylučuje. A mohou nám pak chybět.

Proto je potřebujeme doplňovat. Ideálně všechny najednou - tedy ve variantě, kterou známe už řadu let pod označením B-komplex.

A právě proto u nás najdete MASTERvit. Obsahuje celé spektrum vitamínů B, které je doplněné o výtažky z:

  • Třapatky nachové (echinacey), která pomáhá posílit imunitu,
  • Kozince blanitého, který pomáhá zvyšovat odolnost proti stresu,
  • a Ostropestřce mariánského, který přispívá k normálnímu trávení a správnému fungování jater a žlučníku.

Extrakty z těchto bylin navíc usnadňují vstřebávání vitamínu B. A pomáhají našemu tělu, aby ho využilo co nejefektivněji.


Chci posílit imunitu

Multivitamínový nápoj s bylinnými extrakty je přípravek určený k aktivnímu posílení správné funkce organismu.

Je významným doplňkem určeným k dennímu užívání. Díky svému ideálnímu složení a kvalitním bylinným extraktům umožňuje vyjímečné využití všech obsažených vitamínů. Svoji nezastupitelnou roli mají rostlinné látky (byliny), které umožňují optimální využití vitamínů.