Jak podpořit buňky imunitního systému?

19.11.2019

Zinek, jako doplněk stravy, může u seniorů podpořit funkci buněk imunitního systému, tzv. T-lymfocytů, říká nová studie.

Starší lidé s nízkou hladinou zinku během studie užívali denně 30mg zinku po dobu 3 měsíců. Po tomto čase se u nich zvýšil počet T - lymfocytů. K tomuto zjištění se došlo v rámci vědecké studie z Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center, Bostonské Univerzity a Harvardské Lékařské fakulty.

Průměrná koncentrace zinku u sledovaných osob vzrostla o 16% v porovnání se skupinou, která užívala po dobu studie placebo.

V časopise American Journal of Clinical Nutrition, vědci publikovali, že pracovali s 31 seniory z domova důchodců, kteří měli nízkou hladinu zinku (méně než 70 mikrogramů/dl).

Výsledky jasně prokázaly, že suplementace (doplňování) 30mg zinku, zvýšila hladinu koncentrace zinku v krvi o celých 16%. Tato hladina se nezvýšila u lidí, kteří měli počáteční koncentraci nižší než 60 mikrogramů/dl.

Zvýšení koncentrace zinku bylo spojeno se zlepšením funkce tzv. T-buněk a to především z důvodu zvýšení jejich počtu.

A jaké jsou další důležité vlastnosti zinku?

Zinek posiluje imunitní systém a je tak klíčovým pro obranu organismu před infekcemi a nemocemi. Pomáhá také bojovat s nachlazením a chřipkou. Dále napomáhá hojivým procesům a podporuje hojení ran. Zinek se podílí na celé řadě metabolických aktivit. Důležitý je i jeho vliv na plodnost a reprodukci. 


Společnost AKUNA nabízí minerál zinek ve svém unikátním produktu Aku4 complex.

Vaše Akuna

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition
doi: 10.3945/​ajcn.115.115188
Autor: J.B. Barnett, et al. 


Chci podpořit imunitní systém

Zinek je minerál, který má velký vliv na správný vývoj všech živých organismů. Nachází se v každé buňce našeho těla, v největší koncentraci pak ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, játrech a slinivce. Nedostatek zinku způsobuje úbytek na váze, pomalé hojení ran, zhoršení paměti a zrakové a čichové poruchy.

Tělo zinek nevytváří ani neukládá, proto je důležité ho pravidelně doplňovat.

Zinek posiluje imunitní systém a je tak klíčovým pro obranu organismu před infekcemi a nemocemi. Pomáhá bojovat s nachlazením a chřipkou.

Napomáhá hojivým procesům v organismu, podporuje hojení ran

Zinek se podílí na celé řadě metabolických aktivit, mimo jiné na metabolismu mastných kyselin a vitamínu A

Je nezbytný pro správnou funkci řady enzymatických systémů

Má vliv na plodnost a reprodukci