Mladší díky multivitaminu?

19.11.2019

Uživatelé multivitaminů mají biologicky mladší buňky než lidé, kteří multivitaminy neužívají. 

K tomuto závěru dospěly nové výzkumy ze Spojených států amerických.

Výzkumní pracovníci z Národního Institutu zdraví (NIH), v čele s Dr. Honglei Chenem, sledovali délku telomer (koncové části chromozomů). Při buněčném dělení se telomery dělí, zkracují a stárnou.

Stárnutí a životnost zdravých buněk jsou spojovány s tzv. mechanismem zkrácení telomerázy (enzymatický komplex), což značně omezuje buňky v jejich dělení se. Během reprodukce buněk telomery zajišťují, aby se buňky nespojily nebo nezměnily své složení. Elizabeth Blackburn, která byla průkopníkem ve studiu telomer na Kalifornské Univerzitě v San Francisku, přirovnávala telomery ke koncům tkaničky, bez kterých by se boty nedaly zavázat.

S každou reprodukcí se telomery zkrátí, až jsou zcela spotřebovány a buňky zničeny (apoptóza). Některé předcházející studie uvádějí, že telomery jsou vysoce citlivé na oxidativní stres.

Dr. Chen a jeho spolupracovníci vyzkoumali, že délka telomer může být měřítkem biologického věku a stárnutí. 

Zjistili, že multivitaminy mohou ovlivnit délku telomer tím, že modulují oxidativní stres a chronický zánět.

Podle výsledků uveřejněných v časopise American Journal of Clinical Nutrition, mohou být telomery u pravidelných uživatelů multivitaminových doplňků v průměru o 5,1% delší než u lidí, kteří multivitaminy neužívají.

"Pokud je nám známo, toto byla první epidemiologická studie, při níž bylo využito porovnání multivitaminů, vzhledem k délce telomer" 

napsal Dr. Chen.Dr. Chen a jeho spolupracovníci analyzovali užívání multivitaminů, příjem živin a délku telomer u 586 žen ve věku mezi 35 a 74 lety. K tomu účelu využili dotazník, který určil multivitaminové využití a příjem živin u 146 potravin.

Podle zprávy Národního Institutu zdraví (NIH), celá polovina americké populace běžně užívá doplňky stravy. Roční obrat, v tomto segmentu, se odhaduje na více než 20 miliard dolarů. Výsledky nedávného národního průzkumu ukázaly, že 

35% dospělé populace Spojených států amerických pravidelně konzumuje jeden nebo více multivitaminových produktů.

Multivitaminový nápoj s bylinnými extrakty má ve svém produktovém portfoliu i společnost Akuna

Tento přípravek pro posílení organismu nese název MASTERvit a díky bylinným extraktům v něm obsažených, umožňuje výjimečné využití a vstřebatelnost všech vitaminů.

 Je určen k dennímu užívání. Obsahuje vitaminy C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H, A a E. Za všechny byliny jmenujme Třapatku nachovou, která příznivě ovlivňuje funkci imunitního systému a to tím, že aktivuje bílé krvinky. Má protivirové a antibakteriální vlastnosti. Více informací o produktu MASTERvit objevíte ZDE.

Vaše Akuna

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition June 2009, Volume 89, Number 6, Pages 1857-1863, doi:10.3945/ajcn.2008.26986"Multivitamin use and telomere length in women" Authors: Q. Xu, C.G. Parks, L.A. DeRoo, R.M. Cawthon, D.P. Sandler, H. Chen


Chci být mladší

Multivitaminový nápoj s bylinnými extrakty

Přípravek pro posílení organismu, který díky bylinným extraktům umožňuje výjimečné využití a vstřebatelnost všech obsažených vitaminů pro prevenci zdraví.

Tekutý doplněk stravy je prostředkem bylinné a vitaminové prevence. Je určen k dennímu užívání, působí komplexně a především díky B-komplexu je významným pomocníkem správné funkce všech orgánů lidského těla.