Skrytý zánět

05.08.2022

Skrytý zánět souvisí s většinou chronických chorob od obezit a srdečných chorob po Alzheimerovu chorobu, dokonce i rakovinu. Zánětlivé faktory mohou mít různé velmi neblahé následky.

Gerontologové převrátili naruby svůj dosavadní obecně přijímaný pohled na stárnutí, když konstatovali, že jde o cosi, co vytváří naše vlastní tělo - vedlejší účinek imunitního systému, který nás ochraňuje před infekčními chorobami.

Záněty urychlují stárnutí:

Co potřebujeme vědět?

Zánětům a zrychlenému stárnutí můžete předcházet, pokud rozpoznáte faktory, které zánět způsobují a vyhýbáte se jim.

Imunitní systém nás pomáhá chránit před útoky zvenčí, bojuje s infekcemi. Ale tento boj přináší také vedlejší škody - skryté záněty, reakce těla proti vlastní tkáním. Objevuje se stále větší množství odborné literatury dokládající, že skryté záněty jsou skrytou příčinou většiny chronických nemocí jako je obezita, srdeční choroby, rakovina a Alzheimerova choroba.

Podle článku Kathleen McGowan v časopise Discover ze 4. prosince 2007 nazvaného "Dokážeme vyléčit stárnutí?" gerontologové v posledních letech obrátili naruby obecně přijímaný názor na stárnutí. Nyní si uvědomují, že stárnutí je v podstatě cosi, co vytváří naše vlastní tělo, vedlejší účinek imunitního systému, který nás ochraňuje před infekčními chorobami. Když se naše tělo brání útočníkům zvenčí, samo si způsobuje rozsáhlé vedlejší škody tím, že otravuje naše vlastní orgány a narušuje tělesné tkáně. Jsme sami sobě největším nepřítelem.

Nabízí se otázka, zda chceme řídit naše stárnutí ovládáním našeho imunitního systému pomocí přípravků Alveo, OnyxPlus a Mastervit, abychom žili kvalitněji, nebo zda to chceme ignorovat a nést následky.

Prevence prostřednictvím předpovědi

Základem je oprava našeho pohledu na choroby, pochopení, co vlastně znamenají a z čeho vznikají. Faktem je, že pokud zůstanou nekontrolované a ničím neomezované, imunitní systém nakonec překročí rozumné meze a poškodí naše orgány v celém těle.

Zánětlivé faktory u lidí předpovídají v podstatě všechny možné neblahé následky.

Výzkum prokázal spojitost mezi záněty a srdečními chorobami. Studie tvrdí, že zánět předpovídá blížící se infarkt, srdeční selhání, vznik cukrovky, budoucí chabé zdraví ve stáří, pokles kognitivních schopností, a dokonce do jisté míry i vznik rakoviny.

Lékaři zjišťují způsoby omezení neblahých dopadů skrytých zánětů - využívají různé markery zánětů jako např. C-reaktivní protein (CRP). CRP je plazmový protein, který napomáhá regulovat buněčnou činnost a fungování imunitního systému. Jelikož jde o protein akutní gáze, zvyšuje se při systémovém zánětu hladina CRP.

Není to žádné tajemství:

S rostoucím věkem přibývá zánětů

Zatímco se mnozí snaží odhalit tajemství dlouhého života nebo věčného mládí, skutečným tajemstvím je naučit se, jak stárnout kvalitně.

Článek autorky McGowan se zabýval tím, co pro většinu z nás znamená slovo stárnutí.

Pokud budete hovořit s většinou starých lidí o tom, co je opravdu silně trápí, není to fakt konečnosti života, ale že ve stáří budou nemocní, nemohoucí a odkázaní na pomoc druhých.

Jak zdůrazňuje článek v časopise Discover, mnoho předních gerontologů nyní vnímá stárnutí jako následky zánětů. Je jasné, že skryté záněty zrychlují čas. Je to podobné, jako když malé vlnky dorážejí na břeh: sice slabě, ale dlouho a vytrvale, takže postupně omílají pobřeží. Jiný výzkum ukázal, že zánětlivá činnost narušuje a odbourává kosterní svalstvo, což vede k úbytku svalové hmoty.

Podle tohoto článku lidé trpící Alzheimerovou chorobou mají v těle ohromné množství zánětlivých buněk a cytokinů v případech, kdy je mozek zanesen senilními plaky. Výzkum ukázal, že cytokiny zhoršují činnost paměti.

Nyní ale považujeme tiché skryté záněty za léčitelné, což může znamenat, že chronické choroby spojené se záněty mohou být taktéž léčitelné, a to od cukrovky přes demenci a srdeční choroby dokonce až po rakovinu.

Jak můžete záněty omezit?

Zánětlivá reakce může být výrazně zpomalena upravením stravovacích návyků a změnami životního stylu, což v důsledku napomáhá zlepšení zdraví.

  • Snažte se nezanášet své tělo polynenasycenými tuky a transmastnými kyselinami.
  • Zvyšte svůj denní příjem zeleniny, která vám dodá více antioxidantů.
  • Upřednostňujte stravu s nízkým glykemickým indexem.
  • Pravidelně cvičte a udržujte si rozumnou váhu - tukové buňky produkují více zánětů
  • Pijte pravidelně Alveo
  • Obohaťte si jídelníček užíváním přípravků ONYX PLUS Flexi a MASTER vit.
  • Nechte si změřit hladinu CRP

Výrobky firmy Akuna vám pomáhají omezovat skryté záněty.


Článek MUDr. Jaromíra Bertlíka z časopisu zdraví a úspěch 2/2008 


Chci omezit zánět

ALVEO vlajková loď - ideální kombinace účinných aktivních látek rostlinného původu ve směsi extraktů z 26 rostlin

MASTER vit obsahuje všechny vitamíny, které patří do skupiny takzvaného B - komplexu, a bylinné extrakty.

ONYX PLUS Flexi je multiminerální nápoj s rybím kolagenem, bylinnými extrakty a vitamínem D3.