Význam jater v čínské medicíně

13.05.2021

Srdce může být "králem" těla, ale játra jsou jistě "generál" a "plánovač". Jako jeden z nejdůležitějších orgánů, chrání tělo proti veškerým možným útočníkům od externích jedů po patogenní mikroorganismy. Játra jsou zodpovědná za detoxikaci organismu a vylučování metabolického odpadu.

Játra se snaží filtrovat a důsledně ukládat živiny, jako jsou bílkoviny, živočišný škrob glykogen, vitamíny a minerály pro použití v těle. Kromně toho mají také schopnost měnit a vylučovat různé hormony.

Játra jsou první orgán v našem těle, které jsou ovlivňovány stresem a emocemi. Množství hormonů je vyvedeno z rovnováhy jako reakce na emoce, jako jsou strach, smutek nebo radost. Z tohoto důvodu, játra hrají klíčovou roli v udržení vyváženého duševního stavu.

Játra jsou také zodpovědná za detoxikaci a vylučování léků, jako jsou sulfonamidy a antibiotika.

Hlavní funkce jater jsou:

Ukládání do krve

Jakmile je jídlo zpracováno v žaludku, putuje do tenkého střeva, kde jsou všechny živiny absorbovány a skrze střevní klky jsou předávány do krve, speciální žílou zvanou portální žíla. Všechny žíly směřují přímo do srdce, s výjimkou portální žíly, která je vedena do jater. Obohacená krev je zpracována v játrech, kde jsou živiny buď uloženy, nebo použity.

Finálně se obohacená krev dostává do velké žíly "Vena Cava", která vede do srdce a odtud jsou živiny distribuovány do celého těla.

Játra také produkují plazma koagulační faktory, jako je protrombin a fibrinogen, stejně jako tekutou žluč, která je nezbytná pro saponifikací tuků a vstřebávání vitaminu K, důležitého pro tvorbu různých typů koagulačních faktorů.

Játra regulují objem krve v oběhu, když je tělo v klidu. V této fázi množství krve klesá a játra ukládají přebytek. Je-li tělo aktivní, játra uvolňují uloženou krev do oběhu. Pokud mají játra problém se skladováním krve a uvolňovací funkcí, má to vliv na celý krevní system. Mohou vznikat tlakové změny jako je závrať, křeče svalů a šlach, sporé menstruace u žen a zpoždění, nebo dokonce přerušení menstruačního cyklu.

Hladký tok Chi (energie)

V čínské medicíně, chi nebo-li energie, je řízena játry. Jedním z velmi důležitých procesů v játrech, je přeměna glukózy v glycogen, který se ukládá v buňkách, odkud může být později v případě potřeby použit jako reservní energie. Glykogen se může změnit zpět na glukózu, která se uvolní do krevního oběhu jako potřebná energie a pomáhá zachovat normální fyziologickou aktivitu všech orgánů těla.

Játra jsou také zodpovědná za vyrovnání emocionálního a duševního stavu člověka. Pokud jsou játra zdravá a tok energie v krvi je normální, prožíváme příjemné pocity. Pokud je tok energie nějakým způsobem narušen máme pocit nespokojenosti, mentální deprese, která vede až k pláči. Na druhé straně, pokud mají játra příliš mnoho energie vyvolává to podrážděnost, zlost, nespavost, zvonění v uších až hluchotu.

Blokády chi energie, nebo hromadění toxinů v játrech mohou způsobit otoky žláz, tvorbu cyst a nádorů reprodukčních orgánů a prsů žen.

Játra jsou odpovědná za detoxikaci a odstranění obou endogenních a exogenních toxinů. Endogenní toxiny jsou tvořeny v důsledku stresu, přičemž exogenní toxiny jsou vznikají z vnějších toxinů a znečišťujících látek v našem vnějším prostředí a v naší stravě. Endogenní a emocionálně produkované toxiny mohou způsobit hněv, vysoký krevní tlak, hypertyreózu, PMS, zhoršení příznaků menopauzy a další poruchy chování.

Stav jater lze vidět v našich očích

V čínské medicíně, každý orgán v těle má "svůj" smyslový orgán, který odhaluje stav odpovídající vnitřnímu orgánu. Oči ukazují stav a zdraví jater. Pokud tedy existuje problém v očích, jako například rozmazané vidění, svědění očí, červené nebo suché oči, může to být známkou problému jater, který se projevil jako symptom v oku.

Jedním z faktů, že játra jsou spojena s očima, je skutečnost, že beta-karoten, který konzumujeme z potravin, se mění na retinol (forma vitaminu A). Tento vitamín se posléze spojí s bílkovinou zvanou opsin a vytvoří rhodopsin, nacházející se v tyčinkových buňkách sítnice, které jsou zodpovědné za nočního vidění.

Játra pomáhají udržovat epiteliální tkáně, zodpovědné za správnou funkci oční rohovky a ostatních sliznic.

Vysychání očí je způsobeno dysfunkcí jater. V tradiční čínské medicíně je docela běžné léčit oční problémy pomocí léčby jater.

Játra též ovlivňují nehty

Zdraví našich nehtů závisí na metabolismu vitaminu A, a především na jaterní funkci, týkající se metabolismu bílkovin.

Pokud játra mají dostatek krve, krev se dostává do nejvzdálenějších částí těla až k nehtům na rukou a nohou. Nehty jsou poté lesklé, pevné a nelámavé. Ale pokud játra nemají dostatek krve, nehty se stávají bledší, jsou křehké a lámou se.

Nejznámější byliny pro očistu a detoxikaci jater a krve jsou:

Ostropestřec mariánský (Silibum marianum)

• Aktivní složka se nazývá silymarin

• Tato se používá k léčbě onemocnění jater, jako je cirhóza, žloutenka a hepatitida

• Chrání játra před jedovatými látkami

• Působí proti rakovinným buňkám jater

• Silymarin je výhodný pro alkoholiky a osoby s hepatitidou B a C,

• Má protiplísňové vlastnosti

• Provádí opravy poškozených jaterních buněk

• Významně zlepšuje funkci jater (ALT a AST)

• Snižuje poškození jater způsobené chemoterapií

• Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Pampeliška (Taraxacum officinale)

• Listy pampelišky jsou bohaté na minerály a vitamíny

• Zvláště bohaté na vitaminy A, C, D a K, a jsou dobrým zdrojem vápníku, draslíku, železa, zinku a manganu

• Je používána jako bylinný lék na žlučník a játra a jako diuretikum

• Pomáhá upravit krevní tlak

• Normalizuje hladinu cukru v krvi

• Snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů

Další známé byliny používané pro očistu a detoxikaci jater a krve jsou:

  • Prorostlík srpovitý - kořen ( Bupleurum Falcatum )
  • Smldinec chlupatý - Wild yam ( Dioscorea villosa )
  • Boldovník vonný ( Peumus boldus )
  • Mahonie cesmínolistá ( Mahonia aquifolium )
  • Šáchor hlíznatý (Cyperus rotundus)

Zdravá a čistá játra

Játra jsou čistícím systémem našeho těla a napomáhají odstranit všechny nečistoty a toxické látky, které se do našeho těla pravidelně dostávají. Po desetiletích, kdy nám játra filtrují toxiny, potřebuje filtrační systém našeho těla vlastní očistu.