Wellness – cesta k harmonii duše a těla

24.07.2020

Slovo wellness je v dnešní době známé snad všem, a to i těm, kteří se (dosud) o zdravý životní styl nezajímali. Mnozí z nás si ho ale spojí spíše s wellness pobytem někde v hotelu. Pojem wellness má však mnohem širší význam.

Co přesně tento pojem znamená a jaké aspekty života zahrnuje? 

Podle Dr. Donalda Ardella, amerického propagátora a autority v oboru wellness, to znamená především převzít zodpovědnost sám za sebe a činit vědomá rozhodnutí. Je založeno na zavedení a dodržování několika jednoduchých pravidel, díky nimž dojde ke zvýšení celkové kvality života. Znamená to zapomenout na výmluvy na prostředí nebo okolnosti. "Nemůžu jít cvičit, protože nemám čas." "Nemůžu jíst zdravě, protože nemám čas vařit nebo mé rodině taková strava nechutná." "Nemohu přestat kouřit, protože kouření mě uklidňuje". Znamená to také zbavit se závislosti na návštěvách lékařů a lécích, nudě, lenosti a sebelítosti a místo toho objevit dobrou náladuspokojenost a vyrovnanost

Filozofie wellness 

Wellness je filozofie zdravého životního stylu, jejíž hlavní aspekty jsou odpovědnost, uvědomění, pohyb, fitness, zdravé stravování, kontrola stresu v každodenním životě, kritické myšlení, porozumění smyslu a nalezení životního cíle, rozvoj emoční inteligence, smysl pro humor a zdravé vztahy s lidmi. Tyto jednotlivé prvky se od sebe liší a vyžadují odlišnou aktivitu, ale vzájemně se doplňují a jsou úzce propojeny. Wellness nechápe zdraví jen jako absenci nemocí, ale popisuje ho jako stav fyzické, psychické a sociální spokojenosti. Je paradoxem, že lidé dnes žijí déle, ale ne vždy lépe. 

Wellness v praxi 

Chcete-li změnit svůj životní styl, měli byste nejprve analyzovat jednotlivé aspekty a popřemýšlet o tom, jak nejlépe zavést změny, abyste jednoduše dosáhli svého cíle. Dr. Ardell doporučuje začít s vědomím, že vy sami musíte učinit rozhodnutí a vědomě chtít zvýšit kvalitu svého života. Nejde se soustředit na několik cílů současně, pokud si člověk není vědom svých schopností, nadání a touhy. Je potřeba si uvědomit, že nemůžete dosáhnout svého cíle beze změn

"Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky." Albert Einstein

Váš postoj k životu, hodnoty, které vyznáváte a emoce, které cítíte, mají větší dopad na zdraví a práci než vaše finanční situace, životní prostředí, věk nebo osud. 


S úsměvem na tváři 

Wellness je v životě velmi důležitým aspektem. Nebuďte zasmušilí, v každém svém rozhodnutí hledejte to pozitivní. Nezapomínejte, že žít se zdravými návyky je mnohem snazší než se špatných návyků zbavit. Začněte malými, ale pravidelnými činnostmi, například každodenní fyzickou aktivitou. 

Přechod na zdravý životní styl není nikdy náhoda, ale je vždy výsledkem přijatého rozhodnutí. 

Wellness dnes 

Nová fitness centra vyrůstají jako houby po dešti a lákají stále širší škálou možností, které jsou přizpůsobeny potřebám a možnostem zákazníků. Mnoho z nich také zaměstnává odborníky na výživu. Kluby propagující zdravý životní styl, restaurace nabízející zdravé menu (některé dokonce uvádějí nutriční hodnotu a obsah kalorií). V obchodech s potravinami, a to nejen ve velkých nákupních centrech, najdete stále více zdravých produktů. Existují televizní programy a dokonce celé televizní kanály, které propagují zdravý životní styl. Dámské časopisy zdůrazňují módní vzhled i zdravotní aspekty - protože zdravé tělo je krásné. Čtenářům se nabízí stále více časopisů o zdraví a fitness. Stále více se mluví o tom, jak důležité je vzdát se špatných návyků a zvolit si zdravý životní styl. Nezdravé návyky jako kouření nebo alkohol i nemoci těmito návyky způsobené jsou odsuzovány. Ze statistik vyplývá, že i když pomalu, přesto se stále více přibližujeme k cíli, kterým je zlepšení kvality života. 

Wellness v hlavě 

Změna životního stylu neznamená, že byste hned další den po rozhodnutí žít zdravě měli běžet do fitness centra nebo dvě hodiny cvičit. Pokud začnete s malými věcmi, například vyjdete schody místo použití výtahu nebo začnete denně jíst více zeleniny než dřív, je to důležitý krok správným směrem. Je potřeba ještě jednou zdůraznit, že wellness integruje všechny aspekty života - výživu a doplňky stravy, pohybové aktivity, péči o duševní zdraví, o životní prostředí i lidi kolem vás. Cesta, která vás vede k cíli, není krátká, ale měla by být příjemná, měla by vám dělat radost a bavit vás. Není nic hezčího, než každý den sledovat pozitivní změny, které se ve vás odehrávají. Je to jenom na vás.

"Co máte udělat a jak to máte udělat, je velmi jednoduché. Zda-li máte chuť to udělat, je něco jiného." Peter F. Drucker