Zdravý životní styl pro zdravé stárnutí

17.06.2022

Nedostatek vitamínů způsobuje onemocnění. Všechny studie týkající se našeho stylu stravování ukazují na nižší než optimální příjem mnoha mikronutrientů. V důsledku toho jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí nemoci způsobené špatnou výživou a nedostatkem některým živin.

Jeden nedávno publikovaný článek tvrdí, že nedostatek vitamínů často vede ke zdravotním komplikacím a mnoho nutričních odborníků je přesvědčeno. Že nedostatek některých vitamínů a minerálů má na svědomí některé případy obezity, dokonce i rakoviny. Dále se v článku píše, že pravidelný příjem nutraceutických doplňků může působit jako prevence poruch spojených se stárnutím. Výzkumy naznačují, že nedostatek vitamínů C, E, B12, B6, niacinu, kyseliny listové, železa či zinku narušuje řetězce DNA a může způsobovat oxidační poškození.

Zdravý životní styl pro zdravé stárnutí

Podle mezinárodní nadace pro výzkum rakoviny existují náznaky, že nedostatečný příjem esenciálních mikronutrientů může zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Z vědeckých údajů vyplývá, že faktory výživy mohou celosvětově přispívat ke vzniku až 60% případů rakoviny. Optimální příjem mikronutrientů a metabolitů, který se liší podle věku a genetických předpokladů, by měl naladit metabolismus a významně zlepšit zdraví. Taková změna nevyžaduje velké finanční náklady, mohou jí tedy dosáhnout i sociálně slabí a starší občané.

Spojitost nedostatku vitamínů a onemocněním

Základní návod je velice jednoduchý: Užívejte vitamíny. Klíčové jsou B12, B6, B3/niacin, vitamíny C, E, kyselina listová a zinek.

  • B12- podporuje produkci červených a bílých krvinek, fungování buněk, metabolismus živin, společně s kyselinou listovou a vitaminem B6 snižují hladinu homocysteinu, jenž přispívá ke vzniku srdečních chorob, mrtvice, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a osteoporózy.
  • B6- je zcela nezbytný pro metabolismus bílkovin, tuků a uhlohydrátů, zdravou nervovou soustavu, tvorbu adrenalinu a insulinu, snižování hladiny homocysteinu, regulaci tělesných tekutin, syntézu RNA a DNA a tvorbu protilátek chránících tělo před infekcí.
  • B3/niacin- napomáhá udržování zdravé nervové soustavy, trávicí soustavy, pokožky, snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, reguluje produkci žlučových solí, syntézu pohlavních hormonů.
  • C a E- všechny "energii dodávající´´ antioxidanty důležité pro řízení procesů stárnutí, snižování množství volných radikálů a posílení imunity, jakož i napomáhání prevenci rakoviny a srdečních chorob.
  • Kyselina listová- zvyšuje produkci a činnost protilátek, může snižovat hladinu homocysteinu (výzkum v roce 2002 zjistil o 21% nižší pravděpodobnost mrtvice a o 40% nižší pravděpodobnost rakoviny u lidí s vyšším příjmem potravní kyseliny listové).
  • Zinek- prvek nepostradatelný pro fungování prostaty, tvorbu kolagenu, tvorbu kostí, syntézu bílkovin, zdravý imunitní systém, hojení ran, ochranu jater před chemickým poškozením a dalších 600 tělesných funkcí. Nedostatek zinku může přispívat ke snižování hladiny testosteronu.

Řešení společnosti Akuna pro zdravé stárnutí

Potravinové doplňky nenahrazují správné složení stravy. Přesto však naše půda ochuzená o živiny spolu s toxiny v našem potravním řetězci, rafinovaným cukrem, produkty rychlého občerstvení a transmastnými kyselinami učinily z nutraceutických potravinových doplňků naprostou nutnost. Nejde jen o nějaký rozmar! I ta nejzdravější výživa vyžaduje doplňkový příjem vitamínů, minerálů, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů.

Již několik let je Akuna předním výrobcem přírodních produktů na podporu zdraví a omezení vlivů stárnutí. Prosazujeme synergistický přístup založený na rozsáhlém vyhodnocování, výzkumu a důvěryhodných vědeckých údajích. Akuna taktéž nabízí svým klientům vlastní nutriční přípravky té nejvyšší kvality dostupné na trhu. Jedná se například o přípravek ALVEO s antioxidanty podporující trávicí systém, multivitaminový a antioxidační přípravek MASTERVIT nebo multiminerálový přípravek ONYX PLUS.

Článek MUDr. Jaromíra Bertlíka z časopisu zdraví a úspěch 2/2008